Boeing Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Tahmini Okuma Süresi:1 Dakika, 40 Saniye

1. Özet

Artırılmış gerçeklik teknolojisi verimliliği artıran inovatif çözümleriyle endüstrideki kullanım alanını genişletiyor [1]. Havacılık sektörü devlerinden Boeing, Skylight yazılım platformunu entegre ettiği Google Glass artırılmış gerçeklik gözlüğünü kullanarak kablolama operasyonlarında büyük verimlilikler sağlıyor.

(Okumak isteyebilirsiniz: Artırılmış Gerçeklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir?)

2. Boeing Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Kullanım Senaryosu

Boeing 747-8 Freighter uçağında 200 km’nin(!) üzerinde kablolama bulunuyor. Bu uzunlukta bir kablolama montajı için binlerce saat işçilik gerekmektedir. Havacılık sektöründe kalitenin ne kadar üst düzeyde olduğu da düşünüldüğünde yapılacak bir hatanın maliyeti çok büyük olabiliyor. Hava araçları müşteriye teslim edilmeden elbet gerekli kontrolleri yapılıyor. Ancak yapılan hatalar, yeniden yüzlerce saat hata tanılama/demontaj/montaj işçiliklerine neden olabiliyor. Bu durum işçilik maliyetleri bir yana, teslimat sürelerini de etkileyebiliyor.

Bu kablo montaj hataların önüne geçmek için Boeing firması kablolama operasyonlarında “Phone book” ya da dizüstü bilgisayarlar kullanıyordu. Montaj operatörleri, operasyonu yerine getirirken, dizüstü bilgisayar veya telefon/tablet üzerinden sorumlu olduğu kablonun montajının nasıl yapılacağına, şemalara (operasyon kartına) bakıyor, uyguluyor ve kontrol diyagramlarıyla kontrolünü gerçekleştiriyordu. Bu durum operatörün bilişsel/fiziksel yorgunluğunu artırarak hatalara ve montaj sürelerinin artmasına neden oluyordu [2].

3. Boeing Artırılmış Gerçeklik Çözümü

Boeing firmasının ellerin serbest olduğu montaj yönlendirme sistemi ihtiyacını, Upskill firması Skylight platformunu Google Glass‘a entegre ederek karşıladı [3]. Bu sayede ilgili montaj operasyonlarının direktifleri ve kontrol diyagramları, dizüstü bilgisayar veya telefon/tablet yerine, artırılmış gerçeklik gözlükleri aracılığıyla operatöre iletilmektedir.

Boeing artırılmış gerçeklik uygulaması
Resim 1. Boeing Artırılmış Gerçeklik Uygulaması / Kaynak: Upskill.io

Çözüm sayesinde montaj operatörü hangi kablonun montajını yapacağını “sesle”, artırılmış gerçeklik gözlüğüne söylüyor. Ses tanımlanarak ilgili montaj prosesinin bilgileri aşağıdaki gibi gözlüğün ekrana akıyor. Dahası gözlükte yer alan kamera, barkodları okuyarak stoktan doğru malzemenin alınıp alınmadığını kontrol ediyor.

Boeing artırılmış gerçeklik uygulaması
Resim 2. Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü ekranındaki örnek görüntü / Kaynak: Upskill.io

Çözüm aynı zamanda, operasyonun gerçek zamanlı videosunun farklı lokasyonlardaki uzman mühendislerle paylaşılmasını sağlıyor. Böylece uzmanlık bilgisi gerektiğinde uzaktan hemen yardım alınabiliyor.

4. Sonuç

Boeing, artırılmış gerçeklik uygulaması sayesinde kablo montaj sürelerini %25-%30 azalttığını ve hata oranlarını sıfırladığını belirtiyor [4]. Öte yandan esnek artırılmış gerçeklik yazılım platformları geliştiren firmalar da hızla büyümelerini sürdürüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir