Ford yüzey çapaklarını kolaboratif robotlar ile temizliyor

Tahmini Okuma Süresi:2 Dakika, 11 Saniye

1. Özet

Ford, Fiesta modellerini ürettiği Cologne (Almanya) fabrikasında, boyama işlemi öncesi yapılması gereken yüzey temizleme – çapak alma işlemlerini kolaboratif robotlar ile yapıyor. Dahl Automation firması ile birlikte geliştirdiği robotik sistem, 6 adet kolaboratif robot ile 35 saniyede ilk boya öncesi yüzey temizleme işlemini gerçekleştiriyor.

(Okumak isteyebilirsiniz: Kolaboratif Robot (Cobot) Nedir?)

2. Kolaboratif Robotlar Kullanım Senaryosu

Kolaboratif robotlar bu senaryoda, otomobilin tüm yüzeyini, bir bez yardımıyla silmek gibi, yüzey temizleme işlemine tabii tutuyor.

Bir otomobil üretilirken sırasıyla Pres, Gövde, Boya, Montaj ve Hat Sonu/Test proseslerinden geçer. Gövde bölümünde kaynak işlemi uygulanarak aracın gövdesi oluşturulduktan sonra, boya bölümünde gövdenin mekanik ve korozyon dayanımını artırmak amacıyla fosfatlama, özel bir sıvıya daldırılarak da kataforez ve ardından fırınlama işlemleri uygulanır. Bu işlemlerin ardından gövde yüzeyinde çapaklar/benekler oluşabilir.

Boyama öncesi araçlar tüm bu pürüzlülüklerden ve toz kalıntılarından arındırılır. Bu pürüzlülük giderme işini yapmak insan için zor olabilir; çünkü pürüz giderme/yüzey temizleme işlemi gövdenin tüm yüzeylerine yapılmakta ve bazı yüzeylere (iç tavan vb.) erişmek oldukça zor olmaktadır. Dahası, üretim bandının da hareket ettiği düşünülürse ergonomik olmayan şartlar meydana gelebilmektedir (Video 1). Dolayısıyla ergonomiyi, kaliteyi geliştirmek ve iş gücü maliyetlerini azaltmak amacıyla Ford, kolaboratif robot teknolojilerinin olgun olmasından da faydalanarak bu çözümü geliştiriyor.

3. Ford Kolaboratif Robot Uygulaması

Ford, 6 adet UR10 kolaboratif robotu ve Robotiq firmasının özel robot ellerini (gripper) kullanarak tüm gövde yüzeyini robot elleriyle bir nevi zımparalıyor.

(Okumak isteyebilirsiniz: Hangi COBOT? Kolaboratif Robotların Teknik Özellikleri)

Robotun hareket esnekliği, erişilmesi zor noktalara ulaşma imkanı tanıyor. Zımparalama esnasında robot elleri, yüzeyde bir bozukluğa (pürüz/benek) denk geldiğinde, insan elinin hissettiği gibi, basınç da bazı değişiklikler hissediyor. O bölgeyi, basınçtaki değişim makul bir seviyeye (pürüz gidene kadar) inene kadar zımparalamaya devam ediyor ve tüm bu işlemler esnasında havaya uçuşması muhtemel çapağı da vakumu ile emiyor.

Son olarak, hat sonunda bekleyen iki operatör, robotun temizleme işlemi sonrası son kontrolü yaparak aracı ilk boya işlemine gönderiyor (Video 1).

Video 1: Ford Europe Youtube

Robot kolunun sert kısımları ile gövde yüzeyinin zarar görmesini engellemek amacıyla robot kolunun sert kısımları ile robot elinin tuttuğu zımpara arasına 3B yazıcı ile üretilmiş esnek bir malzeme yerleştirilmiş ve böylece yüzeyin zarar görmesi engellenmiştir.

4. Sonuç

Ford ve entegratör firmanın haftalarca uğraşarak devreye aldığı bu kolaboratif robotlar sayesinde, Ford, hareket eden bir üretim bandında, 35 saniyede aracın boya öncesi yüzey temizleme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu sayede ergonomiyi iyileştirmiş, gözle görülmesi zor pürüzlerin tespitini sağlayarak ürün kalitesini artırmış ve işçilik maliyetlerini azaltmıştır.

Diğer Kolaboratif robot uygulamalarını da incelemek isteyebilirsiniz:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir