Ford, Robot köpek SPOT ile fabrikanın 3B modelini çıkarıyor

Tahmini Okuma Süresi:1 Dakika, 38 Saniye

1. Özet

Ford, Michigan eyaleti Sterling Heights’de yer alan Van Dyke Transmission Fabrikasında Boston Dynamics ürünü robot köpek SPOT u fabrikanın 3B modelini çıkarmak için kullanıyor. Robot köpek SPOT u daha önce MESS Teknoloji Merkezi açılışında katılımcılara eşlik ederken görmüştük. Robotun teknik özelliklerine bu yazımızdan erişebilirsiniz.

2. Kullanım Senaryosu

Yeni bir ürün geliştirilirken üretim alanlarına da yeni yatırımlar yapılır. Fabrikaya yeni yatırımlar yapılırken üretim sistemi tedarikçileriyle çalışma alanının yerleşim planı (Layout) paylaşılmaktadır. Bu sayede tedarikçiler, fabrikaya kuracakları sistemi, yerleşime uygun tasarlayabilmektedir.

Yerleşim (Layout) planı, üretim sistemi tedarikçileriyle ne kadar erken ve doğru paylaşılırsa, sistemler o kadar erken kurulur ve yeni ürünler o kadar çabuk/hatasız devreye alınır. Ayrıca fabrikanın 3B modeli planlama/kontrol çalışanlarına da işlerini yaparken zaman kazandırmaktadır.

Tarama işlemlerinin ucuzlamasıyla birlikte, olmaması gereken bir yerde, bir nesne varsa bu tespit edilerek iş güvenliği riskleri de elimine edilebilir.

Ford, fabrikanın 3b modelini çıkarmak için, daha önce, üzerine 3b lazer tarayıcı yerleştirilmiş bir otonom mobil robot kullandığını belirtiyor. Ancak önceden kullanılan bu robot, merdiven çıkamadığı için ya da erişimi zor bölgelere giremediği için bu bölgelerde 3b lazer tarama işlemlerinin Tripodlar yerleştirilerek yapıldığı belirtiliyor. Ford, bu durumun, 3B tarama işleminin 2 hafta sürmesine neden olduğunu belirtiyor.

3. Robot köpek Spot ve Otonom Mobil Robot Uygulaması

Ford, daha önce kullandığı otonom mobil robota yardımcı olarak SPOT’u devreye alıyor. Bu sayede, tarama işlemini iki haftadan bir haftaya düşürdüğünü belirtiyor.

Video kaynak: Ford Motor Company Youtube / Robot Köpek Spot

Bu pilot projede Robot köpek Spot, şu an için en fazla 50 metre uzaklıktaki bir tablet aracılığıyla yönlendirilebiliyor. Otonom mobil robotun erişemediği bölgelere yönlendirilerek hibrit bir çalışma sağlanıyor. Ford, pilot projenin başarılı olması durumunda, uygulamanın diğer bölgelerdeki tesislere de yaygınlaştırılacağını belirtiyor.

4. Sonuç

Her yeni teknolojik ürün, takip edenler için yeni fırsatlar sunuyor. Ford, yaptığı bu pilot çalışma ile, 3B tarama işlemlerini 2 haftadan 1 haftaya düşürdüğünü belirtiyor. 3B tarama işlemlerinin hızlanması ve ucuzlamasıyla birlikte, bu teknoloji tesis içi çarpışmaların engellenmesinde de kullanabilecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir