Ford Kolaboratif Robot Uygulaması - Otonom Fabrika | Endüstri 4.0 | Dijital Dönüşüm

Ford Kolaboratif Robot Uygulaması

Tahmini Okuma Süresi:2 Dakika, 5 Saniye

1. Özet

Kolaboratif robot çözümleri geleceğin fabrikalarında, yeni senaryolarla kendilerine yer açmaya devam ediyor.

(Okumak isteyebilirsiniz: Kolaboratif Robot (Cobot) Nedir?)

Ford, Focus modellerinin de üretimini yaptığı Saarlouis (Almanya) fabrikasında, çalışan ergonomisini iyileştirmek, hatalı parça ve işçilik ihtiyacını azaltmak amacıyla kolaboratif robotlar gibi insan robot iş birliği sistemlerini kullanıyor. Alman robot firması Kuka ile yine Alman firması Dürr Assembly Products firmalarının birlikte geliştirdiği robotik sistem, sis farı montajını gerçekleştirerek ergonomik olmayan operasyonları elimine ediyor, hatalı parça sayısı ve işçilik ihtiyacını azaltıyor [1].

ford kolaboratif robot uygulaması, kolaboratif robot örnek uygulamala
Resim 1. Kuka Kolaboratif robotlar sis farı montajı gerçekleştiriyor ( Kaynak: Kuka

2. Ford Kolaboratif Robot Kullanım Senaryosu

Günümüzde, montaj hatlarında sıkım operasyonlarının birçoğu halen insanlar tarafından yapılmaktadır. Ancak fiziksel olarak erişilmesi ve görülmesi zor olan sıkımlar, operasyonu gerçekleştiren insanları oldukça yorabilmektedir. Sis farları, bulundukları konum itibariyle eğilmeyi gerektirmektedir. Dahası, bu pozisyondayken sıkıcıyı doğru şekilde yerleştirmek işi iyice zorlaştırmaktadır. Sıkıcıyı yerleştirirken tampona çarpması, tamponda fiziksel problemlere neden olabilir. Sıkıcı başlığının yerine tam oturmaması sıkım problemlerine neden olabilir. Bu durumlar çalışan için ergonomik problemlere, ürün için kalite maliyetlerine sebep olabilmektedir. Bu olasılıkları elimine etmek için Ford, Dürr Assembly Products ve Kuka kafa kafaya vererek bir insan robot iş birliği çözümü geliştirdi [2].

3. Ford’un Kolaboratif Robot Çözümü

Montaj hattı sonunda kullanılan Dürr’ün ağır yük platformuna iki adet Kuka LBR iiwa robotu entegre edildi. Burada kolaboratif robotun iki teknik özelliği önemli, ağırlığı ve faydalı yük taşıma kapasitesi. Ağır yük platformu hareketli olduğundan kolaboratif robotun ağırlığının düşük olması istenir. Ancak robot, sıkıcıları taşıyabilecek faydalı yük taşıma kapasitesine de sahip olmalıdır. Dahası, yere paralel şekilde monte edildiğinde bile hedeflenen kapasitede çalışabilmelidir.

(Okumak isteyebilirsiniz: Hangi COBOT? Kolaboratif Robotların Teknik Özellikleri)

Video 1. Kolaboratif robotlar ile sis farı montajı / Kaynak: Kuka Youtube

Video 1.de görüldüğü üzere kolaboratif robot, Dürr tarafından geliştirilen bir görüntü işleme sistemi yardımıyla kendisini sıkım yuvasına dik girecek şekilde konumlayabilmekte ve sıkıcı başlığını, sıkılacak vidaların başlarına sağlıklı bir şekilde oturtarak sıkım operasyonunu yerine getirebilmektedir. Robot tüm bu işleri yaparken, herhangi bir ek güvenlik sistemine ihtiyaç duyulmadan, insanlar, robot ile yan yana diğer operasyonları yerine getirebilmektedirler.

4. Sonuç

Bu yatırım sayesinde Ford, insan için ergonomik olmayan işleri kolaboratif robota transfer ederek çalışan ergonomisini iyileştirmiştir. Bu sayede işçilik ihtiyacı da azaltılmıştır. Video 1.de görüldüğü üzere, operasyonlar hassas işlemler gerektirdiğinden, kolaboratif robotun bu gücünden faydalanarak ürünün kalitesi artırılmış ve malzeme israfı engellenmiştir [3].

Diğer Kolaboratif robot uygulamalarını da incelemek isteyebilirsiniz:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir