MESS Teknoloji Merkezi’ndeki robot köpek: SPOT

Tahmini Okuma Süresi:1 Dakika, 10 Saniye

Bir otonom mobil robot teknolojisi olan robot köpek Spot’un geliştiricisi ünlü ABD’li teknoloji firması Boston Dynamics. Standart bir ürünün fiyatının ise 75.000 ABD Doları olduğu belirtiliyor. Robot köpek Spot, alıcıların kendi uygulamalarını geliştirebilmelerini sağlıyor.

Boston Dynamics, Spot’u şöyle tanıtıyor:

Tekerlekli robotların giremediği alanlara girer. Merdiven, kapı engellerini aşar. Faydalı yük taşıma kapasitesi de drone’larla yarışır (14 kg). 360 derece görüş alanına sahiptir. Engellerden kaçınabilir, uzaktan kumanda edilebilir, önceden rota yüklenebilir ya da otonom görevler verilebilir.

Peki bunları hangi teknik özellikler/donanımlar ile yapıyor?

IP Koruma sınıfı: 54, Max. Hız: 1.6 m/s, Max. Tırmanabileceği eğim: ±30°, Algılayıcılar: Stereo kamera (built-in), Lidar sensörü (opsiyonel), Batarya: Değiştirilebilir, Çalışma süresi(ort): 90 dk. Faydalı yük: 14 kg, Faydalı yük bağlantısı: DB25, İşlemci: i5 Core, RAM: 16 GB, Disk: 512 GB SSD
Aksesuarları:  Spot GXP faydalı yük entegrasyonu için ilave portlar içeriyor; Spot CAM panorama kamera; Spot CAM+ with pan-tilt-zoom kamera; Spot EAP otonomi uygulamaları için lidar sensör; Spot EAP+ with Spot CAM kamera+lidar; and Spot CORE ilave işlemci, Spot ARM 4 kg taşıma kapasitesine sahip 6 eksenli Robot kolu, ucunda bir de tutucu var.
Boston Dynamics tarafından paylaşılan Spot açık kaynak koduna(en azından bir kısmına) GitHub’dan erişilebilir.
Boston Dynamics ile Avrupa’da ilk işbirliği anlaşmasını MESS‘in yaptığı ve şirketin bu mobil robotu dijital üretim senaryolarında kullanılacağı bildiriliyor. Bakalım neler göreceğiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir