Kolaboratif robotlar CNC tezgahları ile iş birliği içinde | Otonom Fabrika | Endüstri 4.0

Kolaboratif robotlar CNC tezgahları ile iş birliği içinde

Tahmini Okuma Süresi:2 Dakika, 5 Saniye

1. Özet

Kolaboratif robotlar, Swiss Productions, Inc’in CNC atölyelerinin verimliliklerinin artırılması amacıyla kullanılıyor. Swiss Productions, Inc, elektronik, havacılık ve diğer endüstrilere, aylık 2 milyonun üzerinde küçük parça üretirken verimliliğini daha fazla artırmanın yollarını aramaktaydı. Çözümü “Productive Robotics” firmasına ait “OB7” model kolaboratif robotlar ile buldu.

ÜreticiModelFiyat*Fiyat Ref.MenşeiFaydalı Yük (Kg)Maks. Erişim (mm)Tekrarlanabilirlik (mm)
PRODUCTIVE ROBOTICSOB7
(7eksen)
20.000 $[1]ABD510000.1
Productive Robotics OB7 Fiyat ve Performans Bilgisi

*Fiyat bilgisi robotiq.com’dan alınmıştır.

2. Kullanım Senaryosu

CNC tezgahlarına, işlenecek parçaların yüklenmesi, yerleştirilmesi insanlar tarafından yapılıyor. CNC tezgahı parçayı işlemeyi tamamladıktan sonra, çalışanlar işlenmiş parçayı tezgahtan alıp yeni parçayı takarak süreci yeniden başlatıyor. Bu işlem her 7-8 dakikada bir tekrarlanıyor. Bu 7-8 dakika boyunca çalışanlar başka işlerde çalışabiliyorlar, ancak iş değişikliğinden kaynaklı olarak odak kaybı yaşanabiliyor. Dahası, bu sürede yapılacak diğer işler için çalışanlar yürüyerek diğer iş merkezlerine gitme/gelmelerden dolayı zaman kaybediyorlar. Ayrıca tezgaha parça yükleme/boşaltma yapan çalışanların yemek/dinlenme aralarından ötürü tezgahların bekleme (idle) süreleri artıyor. Tüm bunlar kalite problemlerinin yanı sıra üretken zamanları düşürüyor. Firma da, bu kayıpları azaltırken artan talebi de karşılamak amacıyla CNC tezgahlarında kolaboratif robotlar kullanmaya karar veriyor. CNC tezgahlarında yükleme/boşaltma yapan çalışanları da başka işlere yönlendirerek, toplam verimliliği artırıyor. Bu sayede CNC tezgahlarının ekipman verimliliklerini de (aktif görev süresi) oldukça artırmış oluyor.

3. Kolaboratif Robotlar ve CNC iş birliği

Swiss Productions, Inc, ilk olarak bir CNC tezgahında uygulamayı deniyor ve sonucu görünce ikinci kolaboratif robotu da devreye alıyor.

Video kaynak: Productive Robotics Youtube / Kolaboratif robot CNC iş birliği

Kolaboratif robotların eksen sayısı arttıkça daha esnek hareketler yapabiliyorlar ve fonksiyonelliği artıyor. Planlanan CNC operasyonu, birçok farklı fonksiyonu yerine getireceğinden 7 eksenli Productive Robotics OB7 modeli seçiliyor. Kolaboratif robotların özelliklerini karşılaştırdığımız yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Parça işlemeyi henüz tamamlamış tezgahta kolaboratif robotlar sırasıyla;

  • İşlemesi tamamlanan parçaları almak için önce CNC tezgahının panelini açıyor.
  • Parçaları sırayla alıp kutuda depoluyor.
  • Yerleştirilecek 2 parçadan birini alıyor ve tezgaha giriyor.
  • Parça elindeyken, tezgahın tutucularına hava üfleyerek kalan talaşları temizliyor.
  • İlk parçayı yerleştiriyor. Hemen ardından 2. parçayı alıp yerleştiriyor.
  • CNC tezgahının kapısını kapatıyor.
  • ‘Başla’ tuşuna basıyor.

Döngü bu şekilde devam ediyor. Burada en önemli noktalardan biri, kolaboratif robotların programlama kolaylığından ötürü tüm devreye alma işlemi işletmenin kendi çalışanları tarafından yapılıyor.

4. Sonuç

2 adet CNC tezgahı için devreye aldıkları bu kolaboratif robotlar sayesinde Swiss Productions, Inc, tezgahların 40 saat olan haftalık çalışma süresini 76 saate çıkardığını belirtiyor. Kolaboratif robotların kurulum/programlama kolaylığı sayesinde, devreye alma çalışmaları çoğunlukla işletmelerin kendi çalışanları tarafından yapılıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir